Multimodal taşımacılık lojistik sektöründe tercih edilen avantajlı lojistik sisteminden biridir. Bu yöntem son dönemlerde sağladığı avantajlarla çok sık tercih ediliyor. Konteynır kullanımının yaygınlaşması bu sistemin popüler olmasında etkili olmuştur. Kullanılan konteynır taşımacılık standartlarına uygun olarak üretilmiş olması önemlidir. Multimodal yani çok modlu taşımacılık tipinde tüm yolculuk, ayrı ayrı aşamalardan oluşan bir süreç değil, entegre bir sistemdir.

MULTİMODAL TAŞIMACILIK NASIL YAPILIR?

Lojistik konusunda tecrübeli ve deneyimli olan firmamız her alanda olduğu gibi multimodal taşımacılığı alanında da çok başarılı bir taşıma işlemi gerçekleştirmektedir.

Ulaşım sağlanacak olan yükler; denizyolu, karayolu ya da havayolu şeklinde farklı taşıma modlarının ihtiyaç duyulduğu araçlara ya da ünitelere aktarılmaktadır. Taşıma süreçlerinden firmamız sorumlu olmakta ve bütün taşıma sürecini tek başına yönetmektedir.

Karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayolu başta olmak üzere yüklerin çeşidine ve hacmine bağlı olarak en doğru yöntemin tercih edilmelidir. Yükün çeşidi ve konumu ile ilgili olarak tek bir taşıma yöntemi yeterli olmayıp birden fazla taşıma yöntemi kullanmak gerekebiliyor. Böyle durumlarda ise multimodal taşımacılık ile en az iki taşımacılık yöntemi kullanılarak yüklerin teslimatı gerçekleştirilir.

MULTİMODAL TAŞIMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Multimodal taşımacılık zamandan ve maliyetten tasarruf edilmesini sağlayan entegre bir sistemdir.
  • Kombinasyonların önceden belirlenmesi yönetim ve kontrollerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.
  • Sevkiyat işleminin kısa sürmesi maliyet oranını da düşürmektedir.
  • Multimodal taşıma ile lojistik süreçlerinin takibi kolayca sağlanır.
  • Önceden planlama yükün ortalama kaç gün içerisinde teslim edileceğini belirler. Bu zaman çizelgesi hem alıcıya hem de sürecin yönetimini yapan lojistik firmasına büyük avantaj sağlayıp, karşılıklı güven kazanılmasına yardımcı olur.
  • Multimodal taşımacılık en çevre dostu taşımacılık türlerinden biridir. Ekolojik yollar ile gerçekleşen bu yöntem ile karbon salınım seviyesi minimum oranda tutulmaktadır.

 

Lojistik sektöründe öne çıkan yöntemleri ile müşteri memnuniyetini ön planda tutan ASR Transit ile siz de ürünlerinizin sevkiyatını multimodal taşımacılık sistemi ile yapabilir ve ASR Transit güvencesi ile tüm sevkiyat sürecini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.