Parsiyel Yük Nedir?

Lojistik sektörünün hızlı gelişimi ve teknolojik imkanların artması ile taşıma türlerinde yenilikçi çözümler üretilmeye başlamıştır. ASR Transit, teknolojinin avantajını çok iyi kullanarak müşterilerinin ihtiyaç duyduğu nakliyat sürecini en verimli şekilde gerçekleştirir. Güçlü operasyonel yönetimi ve alanında uzman kadrosu ile birbirinden farklı taşıma seçeneği sunarak kaliteyi maliyet avantajı ile sunar.

LCL yani ‘’Less Container Load’’ ismi ile bilinen bu yöntem, dilimizde ‘’Parsiyel Konteyner yükü’’ olarak kullanılır.

Parsiyel Yük Taşımacılığı Çeşitleri?

Parsiyel yük deyince ilk akla gelen taşıma türü olan karayolu taşımacılığında rota planlamasına uygun olarak isteğe göre dağıtım yapılmaktadır, yükleme işlemi kapıdan veya depodan yapılabilmektedir.

Denizyolu parsiyel yük taşımacılığı konteyner ve açık yük olarak ikiye ayrılmaktadır. Yükler gemilere limanlardan, antrepo, depo veya serbest bölgelerden yüklenmektedir.

Havayolu parsiyel yük taşımacılığında ise yüklemeler havalimanlarından yapılmaktadır. Hızlı bir şekilde ve kısa sürede teslimat yapılabilmesi sayesinde genellikle en çok tercih edilen lojistik faaliyetlerden birisidir.

Karayolu yük teslimatı denizyolu ve demiryolu sevkiyat türlerine kıyasla zaman bakımından avantaj sağlamaktadır.

Parsiyel taşımacılıkta araç planlaması yapmak son derece önemlidir. Mal cinsi, ambalaj şekli, istiflenme şekline göre kendi arasında bir planlama yapılması gerekmektedir. Ayrıca depo planlaması da üzerinde durulması gereken bir diğer önemli noktadır. ASR Transit olarak sürecin ilk başından malın teslimine kadar takip eden profesyonel ekibimiz ile yükünüzün sorunsuz teslimatı sağlıyoruz.

Diğer bir önemli nokta, taşınacak olan yükün ağırlığı ve hacmidir. Karayolu taşımacılığı içerisinde yer alan parsiyel taşımacılıkta hesaplamalar, metreküp, ağırlık ve lademetre hesaplama sistemleri kullanılarak yapılmaktadır. En x Boy x Yükseklik x Adet formülüyle m3 cinsinden parsiyel yük hesaplaması yapılabilmektedir.

Kelime olarak parça anlamına gelen parsiyel, lojistik alanında sıklıkla kullanılan bir terimdir. Yurtdışı ve yurtiçi taşımacılıkta yoğun olarak kullanılan parsiyel taşımacılık, aynı güzergâhta taşınacak olan ve farklı müşterilere ait olan yüklerin aynı araçta taşıma ve transfer faaliyetleri olarak tanımlanmaktadır. Lojistik alanında fiziksel dağıtımın ve taşımacılığın bir parçası olarak önemli bir yere sahiptir.

Temel amacı aynı güzergâh üzerinde taşınması talep edilen ve farklı müşterilere ait olan yüklerin tek bir araç ile bir noktadan diğerine taşınması olan parsiyel taşımacılık, yüklerin aynı araca yüklenmesi nedeniyle daha ekonomik taşıma imkânı sunmaktadır.

Türkiye’nin ve Avrupa’nın her noktasından Rusya’ya parsiyel yük taşımacılığı için bilgi alın!